O mne

Som kariérna poradkyňa a koučka, vyštudovaná manažérka kultúry a turizmu, ktorá dnes namiesto turistických atrakcií sprevádza kandidátov a kandidátky nekonečnými možnosťami trhu práce.

Skúsenosti z oblasti personalistiky, predovšetkým náboru, som sa rozhodla spojiť s mojou vášňou spoznávania ľudí a ich príbehov do projektu S Petrou na pracovnom pohovore.

Pomáham ľuďom uspieť na pracovnom pohovore na pozíciách, ktoré sú v súlade s ich silnými stránkami a životnými hodnotami.
Ukazujem im cestu ako byť na stretnutí s potenciálnym zamestnávateľom autentickí, ako sa naladiť na podobnú vlnu a pútavo hovoriť o svojich schopnostiach a skúsenostiach.

Moja vízia a hodnoty | Ako vám viem pomôcť

Svoj blog som začínala s cieľom zdieľať s vami najmä funkčné návody, ktoré vám pomôžu uspieť na pracovnom pohovore. Vďaka stovkám hodín strávených na pohovore som sa naučila, čo funguje a čo nie.

Nechcela som však prinášať len tipy odtrhnuté z kontextu v štýle napr. „5 tipov ako odpovedať na otázku prečo chcete pracovať v našej firme“. Mojim zámerom bolo priniesť vám ucelený balík hodnotných informácií s pohľadom do zákulisia. A ktorý by vniesol viac porozumenia medzi obe strany – tak kandidátov ako aj zamestnávateľa.

Ako uspieť na pracovnom pohovore

Pracovný pohovor by mal dávať zmysel obom stranám.

Mal by to byť dialóg, počas ktorého vyhodnotíte zmysluplnosť budúcej spolupráce. Často však spolu rozprávame cudzou rečou (niekedy dokonca aj doslovne), ktorá neprispieva k efektivite pohovoru. Výsledkom je, že nezískame potrebné informácie, nerozumieme čo sa sleduje otázkami a vlastne z celého pohovoru si odnášame zmiešane pocity.

Mojou dlhodobou víziou sú sebavedomí kandidáti – v zmysle vedomého prístupu k svojej hodnote a kvalitám, ale aj k svojim rezervám. Takí, ktorí sú rovnocenným partnerom na pohovore, takí, ktorí vedia, po aké informácie si prišli a aké informácie potrebujú odovzdať zamestnávateľovi. Preto v celej mojej práci rezervujem kandidátom rovnocenné miesto počas celej dĺžky výverového procesu a zameriavam sa na spoluprácu s jednotlivcami či skupinami kandidátov.

Ako vás môžem pri príprave na pohovor podporiť? Pripravila som pre vás viaceré spôsoby:

eBook ZDARMA "Predtým ako dáte výpoveď v súčasnej práci"

Tento e-book je určený pre všetkých z vás, ktorí cítia, že v súčasnej práci to nie je to pravé orechové a ohliadajú sa po zmene. Či bude zmena v rámci súčasnej firmy alebo mimo nej, je dôležité túto zmenu dobre zvážiť a premyslieť si čo chcem a hľadám. 

Počas praxe recruiterky som počula veľké množstvo motivácii ku zmene, často bez vízie v dlhodobom horizonte. Niektoré rozhodnutia urobiť zmenu boli zrealizované v nevhodnom čase. Stiahnite si eBook zdarma a pozrite sa aká je tá vaša motivácia na zmenu práce.

eBook "Zmysluplné pracovné pohovory"

Viete, ktorá profesia je pre vás tá pravá a potrebujete poradiť ako uspieť na pohovore?

Mám pre vás pomocníka, ktorý vás prevedie hlavnými zákonitostiam pracovného pohovoru. A to tak, že ich budete vedieť preniesť do každého ďalšieho výberového procesu. Pochopíte zmysel pracovných pohovorov a aplikujete ho do svojho života, kedykoľvek budete stáť pred výberovou komisiou.

V ebooku „Zmysluplné pracovné pohovory“ nájdete komplexnú stratégiu, pomocou ktorej sa na pohovor pripravíte od A po Z.

Články na blogu

Na mojom blogu s vami zdieľam novinky a témy, ktoré aktuálne riešim a verím, že môžu byť prínosné aj pre vás.

Ďalšie tipy – triky, živé vysielania ako aj krátke príbehy, či zamyslenia nájdete na mojom facebookovom profile.

Sledujte S Petrou na pracovnom pohovore aj na Facebooku a staňte sa súčasťou komunity, ktorá má čerstvé informácie o dianí na mojom blogu ako prvá.

Potrebujete poradiť? Nemusíte byť na prípravu na pohovor sami. 

Aj keď na pohovore sa musíte spoliehať len na seba, už dávno neplatí, že aj na prípravu pred pohovorom musíte byť sami. Taktiež pri príprave životopisu či v iných otázkach svojho profesného smerovania sa môžete nechať inšpirovať tipmi, ktoré sa už v praxi osvedčili.

Rozhovory, videá

Rozhovory a záznamy živých vysielaní s mojimi hosťami o ich kariérnej ceste smerom k zmysluplnej práci.  Aké kroky museli podniknúť, aby sa dnes mohli realizovať v práci, ktorá ich baví? Pozývam vás na môj youtube kanál, kde nájdete veľkú dávku inšpirácie.

Inšpirácie pre vás ako urobiť prvý krok a potom aj ten druhý, tretí na vašej jedinečnej ceste k profesii, ktorá bude s vami v súlade.

Viac ako uspieť na pracovnom pohovore​

Neskôr som si uvedomila, že len uspieť na pracovnom pohovore z dlhodobého hľadiska nestačí. Rovnako ako príklady z môjho osobného života, tak aj rozhovory s kandidátmi ma uistili v tom, že je potrebné investovať čas a energiu do pozícií, ktoré sú predovšetkým v súlade s vašimi silnými stránkami a životnými hodnotami.

A tu už sa začína detektívna práca.

Často máme tendenciu vidieť skôr to, čo nám nejde, v čom nie sme dobrí a to sa potom snažíme zlepšiť. Lenže to je úplne obrátený spôsob. Takýmto prístupom sa skôr dostaneme do frustrácie a pocitu, že sa nám nedarí.
Keď sa zameriate na svoje silné stránky, naučíte sa ich identifikovať a posilňovať, začnete s najväčšou pravdepodobnosťou robiť veci, ktoré vám idú a robia vám radosť. To sa celkom určite odrazí vo vašom pracovnom, aj súkromnom živote a zrejme začnete pociťovať aj väčšiu životnú radosť a ľahkosť.

Aby som vám mohla v tomto smere pomôcť ešte viac, rozšírila som si svoje vzdelanie aj o akreditovaný kurz kariérneho poradcu. Práve v rámci kariérneho poradenstva je cieľom nájsť odpovede u každého kandidáta, aká je jeho ideálna práca a pomôcť mu identifikovať kroky, ktoré ho k nej postupne dovedú.

Zmena kariéry? Prečo nie!

Zmenu nielen sektoru ale aj profesie som zažila na vlastnej koži niekoľkokrát, kým som zakotvila v mojom milovanom HR. 

Chcem sa s vami podeliť o môj príbeh, keďže verím, že môže byť inšpiráciou aj pre tých z vás, ktorí cítite, že to v oblasti práce aktuálne nie je ono a zišlo by sa vám povzbudenie.

 

Ako som sa dostala od kultúry a turizmu do personalistiky? (S ďalšími medzi-zastávkami v účtovníctve či vedení ľudí?)
Rovnako ako mnoho mladých ľudí som po strednej škole nevedela akým smerom sa vydať a zrejme preto som si vybrala štúdium na univerzite, ktoré spájalo môj dlhodobý záujem – manažment kultúry a cestovného ruchu. 

Stavila som na svoj koníček, verila som, že sa ak ma niečo baví, bude ma to napĺňať aj po profesijnej stránke. Akosi prirodzene som sa vedela orientovať v možnostiach a príležitostiach, ktoré mi pomáhali rozvíjať sa v mojej špecializácii. Erasmus, stáže, brigády v cestovnom ruchu, sprevádzanie a diplomovka, ktorá mi zaistila pracovnú príležitosť podieľať sa na národnom portáli cestovného ruchu hneď po promóciach.

Sky is the limit - všetko je možné

Na svoje profesné limity som si siahla už o rok neskôr, keď som ako 25 ročná vyhrala výberové konanie na pozíciu riaditeľky kultúrneho centra s 30timi zamestnancami v priamej pôsobnosti primátorky mesta.

Ako sa mi to podarilo? Cítila som sa nezastaviteľná, vedela som sa na každú príležitosť, v ktorej som videla zmysel, pripraviť na maximum. Vedela som vycítiť, čo zamestnávateľ hľadá, čo hľadám a ponúkam ja a ako prepojiť obe tieto strany. Vedela som si získať ľudí, vcítiť sa do ich situácie. Mala som kopec energie a verila som, že sa v tejto fáze môžem posunúť kamkoľvek budem chcieť.

Zmena

Po niekoľkých rokoch som však cítila, že si chcem kultúru ponechať naďalej už len ako môj koníček. Potrebovala som si ujasniť životné priority a cestu, ktorou chcem ďalej ísť, nakoľko v tejto oblasti som už pociťovala vyhorenie.

Intuitívne a možno aj úplne zámerne som sa ocitla v úplne odlišnej profesijne oblasti a sektore: úspešná americká korporácia a práca na finančnom oddelení stáli na opačnej strane spektra oproti miestnemu kultúrnemu stredisku.

Opäť v rámci hesla „Sky is the limit“ sa mi darilo postupne prepracovať sa a team leaderskú pozíciu, pracovať s medzinárodnými tímami v Indii, či v UK a Nemecku. Táto zmena mi úžasne prospela, viac sa spoznala a zadefinovala si svoje ďalšie kariérne smerovanie. Vo veľkých firmách sú úžasné možnosti rotácie, stačí mať otvorené oči pre nové príležitosti.

Práve počas pôsobenia v tejto spoločnosti mi docvaklo, že HR je cesta, ktorou chcem ísť. Vedela som, že môžem moje silné stránky nasmerovať na pomoc zamestnancom, aby sa cítili spokojnejší. Striehla som na možnosti na miestnom HR oddelení. Netrvalo dlho a dostala som možnosť zúčastniť sa výberu na pozíciu HR admin. A odvtedy som už skoro 7 rokov v tejto oblasti.

Počas mojej kariérnej cesty som tak mala možnosť spoznať prostredie rôznych spoločností, fungovanie tak samosprávy, ako aj korporácie, či výrobných závodov. Viem porovnať jednotlivé systémy a špecifiká, ktoré viem odovzdať aj vám pri hľadaní ďalšieho smeru Vašej kariéry.

Ak ste vo fáze, kedy zvažujete zmenu a neviete čo by vás bavilo alebo ako sa k želanej zmene dopracovať, rada vám poradím, čo fungovalo u mňa a ako sa môžete odraziť aj vy.

Moja kvalifikácia

Som kariérna poradkyňa a koučka, ktorá sprevádza kandidátov a kandidátky nekonečnými možnosťami trhu práce.

Skúsenosti z oblasti personalistiky, predovšetkým náboru, som sa rozhodla spojiť s mojou vášňou spoznávania ľudí a ich príbehov do podcastu Kariérna kaviareň.

Kariérny poradca

Aby som vám mohla byť nápomocná pri rozvoji vašej kariéry ešte viac, absolvovala som akreditovaný vzdelávací program Kariérne poradenstvo v Asociácii lektorov a kariérnych poradcov.

Kurz mi poskytol množstvo inšpirácie, ako naučiť aj vás kompetencie potrebné pre riadenie vlastnej kariéry počas celého života. Aké faktory prostredia, zmeny majú vplyv na vašu kariéru, na čo byť citlivejší, čo si viac všímať a implementovať do svojho života, aby ste boli stále uplatniteľní na neustále sa meniacom trhu práce.

Skúsenosti z oblasti personalistiky a náboru

Počas mojej praxe som mala možnosť zrealizovať a viesť niekoľko stoviek pracovných pohovorov a stretnúť sa s kandidátmi na rôzne typy pozícii. Špecializovala som sa na technické inžinierske pozície do vývoja produktu, výroby produktov, logistiky, kvality, ekonomické či administratívne pozície. Taktiež som obsadzovala pozície priamo do výroby automotive produktov, ako sú nastavovači, montážni operátori, zmenoví majstri či skladníci. 

Vďaka stovkám hodín strávených na pohovore som sa naučila, čo funguje a čo nie. Zároveň viem, aké schopnosti a kvality manažéri na kandidátoch na rôzne typy pozícii hľadajú. 

Kouč

V júni 2023 som absolvovala Kurz Kouč 104, ktorý je medzinárodne certifikovaný výcvik v koučingu schválený medzinárodnou koučingovou federáciou ICF

V nachádzaní odpovedí na kariérne témy je z mojej skúsenosti výborným nástrojom práve koučing, kde vás kouč sprevádza vhodne zvolenými otázkami vašou témou a odpovede nachádzate počas rozhovoru práce v sebe.  Verím totiž, že odpovede, ktoré nájdete sami, s vami najsilnejšie zarezonujú a budú zdrojom vašej motivácie urobiť kroky smerom k želanej budúcnosti.

Prepojme sa aj cez sociálne siete

Dostaňte sa k interaktívnemu obsahu, živým vysielaniam, tipom a trikom zo sveta pracovných pohovorov ako prví!