young, woman, girl

Pozvanie na pracovný pohovor ako príležitosť

Dostali ste pozvanie na pracovný pohovor. Skvelé správy!

Či už s vami pri hľadaní práce žije celá rodina alebo si hľadáte prácu v tajnosti, pozvanie na pracovný pohovor je určite dôvodom na radosť (vo väčšom, či menšom kruhu). Veď konečne si niekto všimol vašich schopností a skúseností, ktoré máte za sebou a ktoré ste starostlivo popísali vo vašom životopise.

 A čo teraz? 

Do pohovoru zostáva pár dní, ale vy už teraz žijete predstavou, ako sedíte v novej kancelárii, zoznamujete sa s novými kolegami a v duchu sa lúčite so súčasnou prácou, ktorá vás z rôznych dôvodov neteší. Dušu vám zaleje príjemné teplo už len pri myšlienke, že zmena je na dosah a vy jej idete oproti. Všetko sa zmení, nová práca bude perfektná a prinesie vám všetko to, čo vám v súčasnej chýba. Žijete v nastavení, že svet je úžasné miesto, kde spravodlivosť predsa len existuje!

Čo sa medzitým deje vo firme, v ktorej sa uchádzate o prácu…

Manažér už videl tretieho kandidáta na vašu pozíciu, má už svojich favoritov, ale stále si nie je úplne istý, ktorého z nich si vyberie. Kritéria odbornosti spĺňajú všetci, i keď samozrejme, jeden by mohol byť viac oduševnený pre firmu, druhý zas menej sústredený na seba a tretí trošku krotiť svoj negativizmus. Manažéri si vždy niečo nájdu.

Vy samozrejme nič netušíte, tešíte na novú prácu, pracovný pohovor vnímate ako prísľub svetlých zajtrajškov. Iných kandidátov nevnímate ako konkurenciu a keď aj áno, v hĺbke duše veríte, že budete spomedzi nich najlepší. A tu by som skočila do deja a využila vaše optimistické nastavenie a doplnila ho o ďalšie dôležité aspekty. O čom hovorím? Čo viac je ešte treba? Veď moje skúsenosti videli už v životopise a hľadajú finančného účtovníka – ja pracujem na podobnej pozícii už niekoľko rokov, tak kde by mohol byť problém? 

„Pracovný pomer je ako vzťah a vzťah je drina, i keď s tým správnym to ide ľahko.“

 Aj na svete žije 3,8 miliardy mužov, nie s každým by ste si však vyšli na rande, len preto, že je muž. Pracovný vzťah / pomer, by sa dal prirovnať akémukoľvek inému vzťahu aj čo sa týka jeho vývoja. Tiež musíte na začiatku niečím zaujať, osobnostne si sadnúť a následne vzťah rozvíjať. Vzťah je drina, i keď s tým správnym to ide ľahko. A to isté platí aj pre úvod vzťahu, ktorým je v našom prípade pracovný pohovor. Aj keď teda pracujete ako finančný účtovník už niekoľko rokov, nie je to záruka toho, že si vás potenciálny zamestnávateľ na rovnakú pozíciu vyberie. 
 
Zamestnávatelia hľadajú niečo viac, niečo čo bude vašou pridanou hodnotou nad rámec iných kandidátov s podobnými skúsenosťami.
Preto samotné pozvanie na pracovný pohovor nie je zárukou, že pracovné miesto máte vo vačku. Je to len príležitosť predstaviť sa potenciálnemu zamestnávateľovi, vzájomne sa oťukať a zistiť, či by vám to spolu klapalo. Ani na rande nejdete bez prípravy, zároveň viete, prečo vás daný partner zaujal (aspoň vo väčšine prípadov), čo si od vzťahu sľubujete až po zdanlivé detaily ako je výber oblečenia, rozmyslíte si nosné témy rozhovoru a podobne. Rovnako aj celý proces výberu zvládnete lepšie, ak sa naň dobre pripravíte a tým nasadíte vašim skvelým skúsenostiam a osobnosti korunu. Zároveň získate potrebnú istotu pri vystupovaní, odbúrate väčšinu stresu, čo z vás bude určite cítiť. 
 

Rande naslepo – v prípade pohovoru radšej nie

 
Na pohovor sa pripravujete prakticky od začiatku ako natrafíte na inzerát o voľnom pracovnom mieste. Porovnávate si pre a proti s vašou súčasnou prácou, zvažujete firmu ako takú, či by ste museli dochádzať alebo nie, aká je perspektíva do budúcnosti a podobne. Vyhodnotíte, že pracovať v danej firme na inzerovanej pozícii by bolo pre vás výhodné a tak posielate životopis. 
 
 
 

Rovnako ako aj u vás, aj na druhej strane bežia na pozadí podobné myšlienkové pochody. Firma zvažuje, prečo kandidáta pozvať na pohovor, aká je perspektíva tohto vzťahu, či spĺňa všetky kritéria a či sa oplatí investovať čas do stretnutia s ním. Mohlo by sa zdať, že kandidát ťahá v tomto prípade za kratší koniec a že najväčšia časť práce je práve na ňom. V ideálnom svete by mali obe strany venovať príprave dostatok pozornosti. 

Tak ako si vyberá kandidáta firma, aj kandidát by si mal na pracovnom pohovore potvrdiť pôvodný zámer, ktorý ho k prihláseniu do výberu viedol. Stať sa však môže taktiež aj to, že získa opačný dojem a vyhodnotí, že práca v danej spoločnosti s najväčšou pravdepodobnosťou nesplní jeho úvodné zámery. V prípade pracovného pohovoru sa teda vo väčšine prípadov nejedná o rande naslepo. Krok zlým smerom stojí kandidáta, ako aj firmu čas, financie a niekedy aj dobré meno.

Či interview splnilo vaše očakávania nezistíte, pokiaľ si vopred očakávania nenastavíte a o firme ako aj o pozícii si nezistíte dostatok informácii. 
Čo by malo byť pri vašom rozhodovaní dôležité sa bližšie dozviete aj v pripravovanom e-booku, v ktorom sa budem venovať  téme, čo všetko by ste mali zvážiť predtým ako sa rozhodnete zmeniť prácue. E-book „Ešte predtým ako sa pustíte do hľadania práce“ pre vás pripravujem už čoskoro.

Čo sa stane, ak to predsa len risknete a na pohovor prídete bez prípravy, spoliehajúc sa na čaro vašej osobnosti? T.j. „naslepo“? 

  • Môže to vyjsť a pracovnú pozíciu získate
Samozrejme, aj to je možné, nikdy neviete ako kvalitní boli vaši konkurenti, koľko ich bolo a ako rýchlo potrebuje firma pozíciu obsadiť. Možno ste kandidát, ktorého firma oslovila proaktívne, vníma vás ako odborníka v danom odvetví, takže už má o vás vopred zistené informácie a vie o vašich kvalitách. A možno ste naozaj preborníkom na oblasť pracovných pohovorov a viete reagovať na všetky situácie pohotovo a bez stresu. 

Čo keď však patríte k tej druhej skupine, ktorá sa pohybuje navyše v odvetví s vysokou konkurenciu kandidátov, na jedno miesto sa hlási veľké množstvo uchádzačov?

  • Môže sa stať, že zaniknete medzi ďalšími kandidátmi, firma neidentifikuje váš potenciál vo vzťahu k obsadzovanej pozícii.
 Vraví sa, že prvý dojem sa nedá urobiť druhý krát a v prípade pracovného pohovoru to platí dvojnásobne. Máloktorý kandidát dostane druhú šancu. Mám pre vás pomocníka, ktorý vám v procese prípravy pomôže a prevedie hlavnými zákonitostiam pracovného pohovoru. A to tak, že ich budete vedieť preniesť do každého ďalšieho výberového procesu. Pochopíte zmysel pracovných pohovorov a aplikujete ho do svojho života, kedykoľvek budete stáť pred výberovou komisiou.
 
Zostavila som pre vás stratégiu, pomocou ktorej sa na pohovor pripravíte. Raz a navždy pochopíte zmysel a význam pohovorov a nebudú pre Vás ani v budúcnosti strašiakom ale naopak, zvládnete ich v pohode a odnesiete si z nich podstatné informácie.  
 
Svoje skúsenosti s vami zdieľam v eBooku „Zmysluplné pracovné pohovory“.
 
 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *