Skúšate aj vy pozície, v ktorých nevidíte zmysel?

Oslovila ma kolegyňa, či prijímame nových operátorov výroby. Má vraj dobrú známu, ktorá pred nedávnom prišla o prácu a chcela by sa čím skôr zamestnať. Keďže bol práve čas, kedy sme opäť potrebovali nových kolegov, pozvali sme pani, hovorme jej Marta, na pohovor.

Vedeli sme, že Martine doterajšie skúsenosti boli z iného súdka. Pri tejto pozícii nám však ide najmä o to, či by kandidáti pozíciu vedeli a chceli vykonávať z dlhodobého hľadiska (manuálna zručnosť, šikovnosť, preferencie kandidáta vo všeobecnosti atd…).

Tak sme sa začali pýtať...

Sama som bola zvedavá, ako to dopadne a čo sa od nej dozvieme. Marta sa nám v úvode pohovoru zdôverila s tým, že výrobné prostredie je odlišné od toho, s ktorým sa stretla doteraz v oblasti maloobchodu. S tým sme aj tak trošku počítali, nakoľko sme predtým videli jej životopis. Bolo však zrejmé, že to čo videla vo výrobe ju vystrašilo – obrovské rozmery výrobných hál, stroje, veľa ľudí, ruch. 

Bolo z nej cítiť, že si nevedela si v tom momente ani len predstaviť, že túto pozíciu bude vykonávať. Skúšali sme aj praktickú skúšku, kde sa montuje jeden z našich produktov podľa predlohy. Rozprávali sme sa o praktických náležitostiach – nástupný termín, zmennosť a tak podobne.

Pátranie po zmysluplnosti

Martina prezentácia bola po celý čas v duchu, prišla som sa pozrieť, vyskúšať, ale mám tento týždeň aj ďalšie pohovory, takže vám nič neviem sľúbiť. Neviem, či by ma to bavilo, nikdy som také nič nerobila. Zároveň zmennosť a nadčasy nie sú problém, ale… pokiaľ ich investujem do práce, v ktorej vidím zmysel…druhú časť vety som si doplnila ja. 

Niekto by mohol namietať, že pozícia operátora výroby nie je zrovna pozícia, kde by sa mohol nachádzať hlboký zmysel niekoho života. A ja na to odpovedám, že zmysel sa dá nájsť v každej práci, len nie každému. Dokonca aj na pozícii montážneho operátora, čo mi potvrdzujú osobné skúsenosti. 

industry, lost places, factory

Spomínam si na kolegu operátora Duška, ktorý bol mojim parťákom na linke, keď som na začiatku môjho pôsobenia vo firme mala absolvovala povinnú prax vo výrobe. Zo začiatku síce na mňa s nedôverou hľadel, dokonca vynadal majstrovi, čo mu to tam posiela za amatérov. No ja som sa rozhodla, že mu pomôžem ako budem najlepšie (a najrýchlejšie) vedieť a budem k práci, ktorú vykonáva dennodenne pristupovať s rešpektom.

 

Chcela som pochopiť zákonitosti práce vo výrobe, čo to obnáša stáť celý deň na nohách. A hádajte, čo sa stalo? Duško bol nakoniec za mňa rád a dokonca mi povedal aj o rôznych trikoch a tipoch, ktoré pomáhajú jemu zvládať prácu lepšie.

Pochopila som teda na vlastnej koži, že z ľudí, ktorí vidia vo svojej práci zmysel, ide úplne iná energia , ktorú odovzdávajú aj svojej práci. Preto majú celkom dosť toho, keď niekto ich prácu z rôznych dôvodov znevažuje. A to nehovorím len smerom nadol v pomyselnom kariérnom reťazci. Od Duška som si vypočula, ako je práca v kancelárii zbytočná, ako ľudia zhora nevidia to, čo sa deje dole vo výrobe. A samozrejme celý čas len pijú kávu a konverzujú. Mala som však náskok v tom, že ja som vedela, ako to v kancelárii beží a zároveň aj aká je aj realita vo výrobe.

Vráťme sa ale k Marte.

Neprijali sme ju. Rozmýšľala som, čo jej poviem, ako naformulujem dôvod jej odmietnutia. Rozhodla som sa, že vyjdem s pravdou von. Dúfala som, že konštruktívna spätná väzba jej pomôže. Vysvetlila som jej, že aj keď si vieme predstaviť, žeby prácu vedela robiť, myslíme si, že táto konkrétna pozícia nie je skrátka pre ňu to pravé orechové. To, že by nebola stotožnená s náplňou a povahou práce by sa odzrkadlilo vo všetkých oblastiach. V jej postoji k práci, samotnému výkonu a aj smerom k jej vnútornému prežívaniu a spokojnosti.

Nedokázali sme nájsť pomyselný zmysel

Čo i len jeden jediný, pre ktorý by dokázala byť aspoň na čas v práci spokojná. Často vidím, že hlavným zmyslom kandidátov sú peniaze, to však nebol jej prípad, taktiež bola relatívne len na začiatku hľadania práce po strate zamestnania. Možno aj to spôsobilo, že dojem z jej prezentácie sme mali naozaj taký, akoby o túto pracovnú pozíciu nemala veľký záujem.

questions, question mark, write

Marta ma však prekvapila, keď mi prezradila, že sa po pohovore cítila na dne. Emócie sa vyplavili aj prostredníctvom plaču. Dôvodom bolo jej celkové rozčarovanie z toho, ako vníma svoju pozíciu v rámci aktuálnej situácie na trhu práce. Myslí si, že aby dostala pozvánku na pohovor, je potrebné vo firme poznať niekoho, kto ju pretlačí. A tak chodí na pohovory, ktoré jej vybavia známi. Rovnako ako v tomto prípade. Ak by si poslala životopis sama, na pohovor by sme ju s veľkou pravdepodobnosťou pozvali. 

Osobne som však dôvody jej sklamania videla v tom, že sa frustruje odmietnutiami po účasti na pohovoroch, ktoré nevedú k jej zmysluplnej práci. Vlastne, ako so všetkým, ani pohovory nie sú celkom zbytočné, určite sa si môže rozšiť obzory o ďalších pozíciách na trhu práce, musí však vedieť tieto informácie správne využiť.

Čo by mala Marta zmeniť

Marta môže zvýšiť svoje šance uspieť tým, že si zadefinuje, akú prácu hľadá, aká práca zohľadní jej preferencie a prinesie jej ten už mnoho krát skloňovaný zmysel. A bude hľadať a posielať žiadosti v rámci tohto rybníka, tí na druhej strane budú vidieť a hlavne cítiť energiu, pre ktorú by s ňou chceli spolupracovať. Účasť na pohovoroch, len preto, že jej ich vybavil niekto známi a budú úplne mimo jej záujem, jej prinesú len ďalšie sklamanie. 

Zosumarizujme si, v čom musíme mať jasno predtým ako sa pustíme do hľadania práce

• čo od práce očakávam
• čo ma baví
• prečo by som bol/a dobrý/á v tejto práci 
• čo je pre mňa v pracovnom živote dôležité, prečo vstanem každé ráno z postele. Aj keď nie každý deň s radosťou, lebo práca nie je celkom prechádzka rúžovou záhradou, že áno 🙂

Ak je pre vás stále nejasné ako formulovať svoje očakávania od novej práce, prípadne prečo ste vhodný kandidát na danú pozíciu, pozývam vás nájsť inšpiráciu v mojom eBooku „Zmysluplne pracovné pohovory“. Tento eBook vás navedie nielen procesom prípravy na pracovný pohovor, ale aj spoznaním svojich ambícii a kariérneho smerovania.

Na ceste za hľadaním zmysluplnej práce

Zmysel v práci môže byť rôzny. Pre niekoho je zmysel v tom, že za zarobené peniaze si môže zaplatiť účty, dopriať si veci, ktoré má rád, cestovať, resp. časové hľadisko, pre ktoré sa môže venovať rodine či svojim koníčkom. Preto si prácu spája s prostriedkom na dosiahnutie svojich cieľov. Pre niekoho je zas uspokojivé vidieť výsledky svojej práce (naplnenú paletu výrobkami, upečenú tortu, návrh diaľnice a podobne) alebo dopady jeho práce na rôzne oblasti života. 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *