Ako vplýva vaša motivácia na úspech na pracovnom pohovore?

Vo štvrtok 16. septembra som išla „naživo“! Spolu s Katarínou Ožvoldovou – koučkou a lektorkou sme pre vás pripravili živé vysielanie na tému motivácie na pracovnom pohovore.  Záznam z neho som uložila aj tu a zároveň si najdôležitejšie pasáže môžete prečítať pod videom. 

V tomto živom vysielaní sme sa zameriavali na vašu motiváciu, prečo sa o danú pozíciu uchádzate. Je to opäť jedná z tém, ktorá vám môže byť jasná v priebehu mihnutia oka. Musíte ju však dať do slov, kontextu vášho súčasného pracovného života, profesijných ašpirácii.

Kam sa chcem posunúť, čo mi vadí na súčasnej pozícii? V otázke vašich preferencií neexistuje správna a nesprávna odpoveď. No zároveň na ňu musíte prísť vy sami. Odpovede vám nedá nikto iný, ani internet.

Otázka motivácie je zároveň dôležitá aj pre zamestnávateľa. Chce vedieť, či dané miesto dokáže naplniť vaše očakávania, resp. firma ako taká aj vaše budúce snahy o kariérny rast. Či vás bude pracovná náplň baviť, a tým pádom či budete spokojný zamestnanec, ktorý sa rýchlo adaptuje a vydrží. Zamestnávateľovi na výbere záleží.

Robiť pohovory stále dokola, prípadne stále niekoho nového zaúčať, nepredstavuje pre neho efektívne strávený čas. Počas pohovoru sa preto snaží zistiť, čo chcete robiť, páruje vaše očakávania s jeho potrebami a možnosťami a to isté sa deje aj na vašej strane. 

Vaša motivácia pre pozíciu sa v priebehu pohovoru buď potvrdí, alebo zistíte, že by vás zmena práce v tomto prípade nepriviedla k vášmu cieľu. Toto je hlavným poslaním pohovoru.

Aby ste však vedeli urobiť rozhodnutie, či zmena je pre vás vhodný krok, musíte najskôr poznať pozadie vášho rozhodovania, čo hľadáte, prečo to hľadáte, kam vás to má posunúť. Buďte v tejto fáze k sebe úprimný, verte úprimne tomu, prečo to robíte. Pokiaľ o dôvodoch nebudete presvedčený sami, nepresvedčíte druhých.

Dve otázky, ktoré sa vyskytujú na pracovnom pohovore „Prečo chcete odísť zo súčasnej firmy?“ a „Prečo chcete pracovať pre našu spoločnosť?“ spolu na prvý pohľad nemusia súvisieť, pretože sa zvyknú klásť v rôznych fázach pracovného pohovoru. Spájajú však v sebe to, čo chcete (vaša motivácia), s tým ako to dosiahnete (nová práca).

Vedieť, čo je moja motivácia pre danú pozíciu, znamená najskôr poznať seba. Poznať čo chcem a prečo to chcem v pozitívnych súvislostiach. Získanie si čo možno najväčšieho množstva informácii o firme a pracovnej pozícii vám pomôže zistiť, či ste na dobrej ceste pri dosahovaní tohto cieľa.

Na túto tému som napísala aj eBook zdarma „Predtým ako dáte výpoveď v súčasnej práci“

Cieľom eBooku je nasmerovať vašu pozornosť na obdobie, ktoré predchádza samotnému hľadaniu práce. Mohlo by sa zdať, že táto fáza sa dá ľahko preskočiť, o to viac, keď predsa vieme, priam až cítime v kostiach, že si novú prácu chceme nájsť, že v tejto starej to už viac proste nevydržíme. 

V tejto fáze sa však ukrýva naša hlavná motivácia, prečo po zmene práce túžime, otázka, na ktorú počas pohovoru určite príde reč. Môžete si vziať za svoje niektoré okrídlené dôvody, ktoré sa často vyskytujú v rôznych fórach na internete, autentickejšie však budete znieť, keď tomu sami budete veriť a postupovať podľa toho.

Čiže naša motivácia je to hlavné a mala by to byť teda pozitívna motivácia, t.j. čo očakávam od novej práce, aký aktuálny problém chcem zmenou práce riešiť, akú potrebu mi naplní, kam sa chcem týmto krokom posunúť.

Motivácia by nemala byť poháňaná len negatívnymi myšlienkami, ako napríklad: „Nebaví ma náplň práce, celý deň pracovať v konštrukčnom programe a kresliť diely.“ Alebo „Pracovná doba mi nevyhovuje.“ Alebo „Nie je využitý môj potenciál, chcem sa posunúť.“

Uvedené myšlienky sú spúšťače túžby po zmene, avšak samé o sebe nepovedia zamestnávateľovi o vašej motivácii nič. Pokiaľ by to však ostalo len pri tom, zmena nemusí nabrať uspokojivý výsledok. Je preto potrebné zadefinovať si aj želaný stav, t.j. spýtať sa 2 základné otázky: 

„Čo by nám vyhovovalo?“ a „Prečo?“

Následne vieme, čo presne musíme hľadať v novej práci (ak už sme teda zmenu nevedeli docieliť na pôvodnom mieste). Odrazte sa od svojich skúseností z minulosti, zhodnoťte svoju súčasnú situáciu a potreby napr.: 

  • „Nebaví ma náplň práce, celý deň pracovať v konštrukčnom programe a kresliť diely.“

Čo by mi vyhovovalo a prečo: niekoľko krát som mal možnosť zastupovať kolegu a prevziať komunikáciu so zákazníkom a tímom iných kolegov, riadiť projekt. Viem, že som akčný typ, ktorého ubíja práca 8 hodín denne za počítačom. Potrebujem pestrú náplň, ktorá pozostáva z tvorivej práce, hľadania riešení v spolupráci s inými kolegami, prenášanie zákazníkových požiadaviek do tímu.

Pokračovanie témy motivácie na pracovnom pohovore snájdete v mojom najnovšom eBooku „Zmysluplné pracovné pohovory“.

Obsahuje kompletnú stratégiu, pomocou ktorej sa na pohovor pripravíte. Raz a navždy pochopíte zmysel a význam pohovorov a nebudú pre Vás ani v budúcnosti strašiakom ale naopak, zvládnete ich v pohode a odnesiete si z nich podstatné informácie.

Ebook nájdete na tomto odkaze.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *