entrepreneur, startup, start-up

Pohovor ako stretnutie rovnocenných partnerov

Druhá ochutnávka z pripravovaného sprievodcu pracovnými pohovormi „Zmysluplné pracovné pohovory“. Jeho cieľom je priniesť vám zrozumiteľný návod ako sa pripraviť na stretnutie so zamestnávateľom, zvládnuť ho v pohode a odniesť si z neho to podstatné pre vás.

Jedným z často sa vyskytujúcich nedorozumení je, že pracovný pohovor je jednostranný „výsluch“ zamestnávateľa, kde kandidát ťahá za kratší koniec. Kandidát, ktorý je v pozícii žiadateľa o prácu a má zabojovať o toto pracovné miesto v konkurencii ďalších uchádzačov. Vyvoláva táto predstava vo vás stres a obavy? Nepríjemné vykročenie zo svojej komfortnej zóny, kedy ideme s kožou na trh a nemáme situáciu vôbec vo vlastných rukách? 

Nemusí to tak byť.

girl, childhood, fun

Predstavte si, že aj vy môžete byť v polohe rovnocenného partnera, ktorý sa v procese výberu tiež môže rozhodnúť, či ponuku akceptuje. Kladie otázky, pýta sa na detaily pracovnej náplne, ktoré páruje so svojimi kariérnymi preferenciami a smerovaním. Informuje sa na pracovné podmienky, predkladá svoje špecifické požiadavky na pracovný čas, či prácu z domu. Snaží sa pochopiť kultúru spoločnosti, atmosféru v tíme, jednoducho všetko to, čo si v procese prípravy zadefinoval ako informácie, ktoré potrebuje, aby sa správne rozhodol.

Je to upokojujúci pocit? Na pohovor môžete ísť aj vy s cieľom pochopiť pozíciu, overiť si, či by vám táto zmena priniesla naplnenie vašich profesijných cieľov. Je v poriadku, ak zatiaľ neviete, či vás pozícia oslovila. V podobne situácii sa nachádza aj zamestnávateľ, ktorý taktiež porovnáva, či ste vhodným kandidátom pre obsadzovanú pozíciu.

Zámerom zamestnávateľa nie je nachytať vás na hruškách a vyberať otázky s cieľom ponížiť vás, ukázať, čo všetko ešte neviete. Aj keď to tak môže niekedy vyzerať. Človek na druhej strane vás však nepozná, nemá teda dôvod vás zbytočne trápiť. Vo väčšine prípadov ide o preverenie vašej psychickej odolnosti v konfrontácii, ako zvládate nepríjemné rozhovory, ako argumentujete a či viete prijať  názor niekoho iného. Bojovú či obranársku náladu nechajte preto za dverami pohovorovej miestnosti, buďte otvorený dobrej debate bez zbytočných emócii a vytvárania si dohadov. Majte motiváciu viesť rozhovor v pozitívnom duchu.

Aj kandidáti sú súčasťou dynamiky a vývoja pracovného pohovoru a môžu nastoľovať témy. Ak je však kandidát uzavretý, na otázky odpovedá v nevyhnutnom rozsahu, a vlastne chce mať pohovor čím skôr za sebou, jeho vedenie preberá druhá strana. Ak je na druhej strane motivovaný recruiter, či manažér, skúsi pár krát nalomiť kandidáta k väčšej akcii, jeho snahy však nebudú neobmedzené a skôr či neskôr ho prestane baviť dolovať z vás každé jedno slovo. Vybavia sa povinné pasáže a pohovor končí.

Zamestnávateľ vás chce počas vyhradeného času spoznať, odhadnúť vašu osobnosť. Veľkou výhovou je, ak sa rozhovor nesie v príjemnom duchu a konverzácia beží plynulo. Dovoľte mu preto spoznať vás a na oplátku spoznávajte aj vy kultúru a atmosféru vo firme.

team, feedback, confirming

Nie je to samozrejme samoúčelné.  Firmy chcú mať v tíme príjemných kolegov, takže rozhovor veľa prezradí aj o tom, ako budete reagovať s ďalšími kolegami. Tiež si situáciu predstavte z druhej strany. Boli by ste dobrým konverzačným partnerom sami sebe? Prijali by ste sa do svojho tímu?

S tým súvisí aj prípad z opačnej strany spektra. Buďte láskavým konverzačným partnerom, aj keď cítite, že ste to práve vy, kto má v situácii navrch. Oproti vám sedí napríklad oveľa mladší manažér, neskúsený recruiter a či budúci kolega, ktorý nevie viesť pracovné pohovory. Aj napriek tomu môžete získať informácie, po ktoré ste si prišli a možno budete v ich získavaní úspešnejší, akoby na druhej strane stál sofistikovanejší kolega dávkujúci informácie obozretne. Nepodceňujte sa, ale v tejto situácii ani nepreceňujte. Ostaňte láskaví.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *